Bileğinizdeki Saat Çalışmaya Devam Ediyor

Evet, dışarıdan bakan biri sizin kara deliğe düştüğünüzü göremiyor. Peki size ne oluyor? Sgr A – / Sagittarius A-yıldız: Samanyolu Galaksisi’nin merkezinde yer aldığı düşünülen büyük kütleli bir kara delik / öyle büyük ki olay ufku – / ışık ve maddenin kaçamak bölgesini sınırlayan alan / merkezinden yaklaşık 13 milyon km daha uzakta.

Ufku geçtiğimiz andaki olası idea ise küçük bir alev topuna dönüşmemiz üzerine. Fakat genel görelilik teorisine göre olay ufkunu geçtiğimizde başka bir şey oluyor: “Hiçbir şey.”
Evrenin gerisi açısından artık olmadığımızdan bihaber, içinden geçip gidiyorsunuz. Size hiçbir şey olmuyor. Bileğinizdeki saat çalışmaya devam ediyor. Genellikle kara deliklerin sonsuz derinlikle olduğu sanılsa da bu bir yanılgı. Aksine bu derinliğin bir dibi var ancak sizler ona değecek kadar uzun yaşamıyorsunuz. Siz alçaldıkça kütle çekimi kuvvetleniyor. Ayaklarınız önde düşüyorsanız, ayaklarınıza uygulanan çekim başınızdakinden daha fazla oluyor ki, önce geriliyor,sonra da ikiye ayrılıyorsunuz. Fizikçiler buna “-spagettileşme-” diyor.

Reklamlar

About sivedogan


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: